• Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nowinkami wydawniczymi, ciekawostkami na temat książek i innymi informacjami z biblioteki szkolnej.
      • Książka – remedium na czas pandemii

• 21.03.2022 13:38
        • W  Polsce ponad połowa dorosłych nie czyta książek. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.
        • Z danych również wynika, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy pandemii. Wspólne czytanie będzie również doskonałym środkiem do budowania i wzmacniania więzi rodzinnych, tak kruchych w obecnych czasach. Będzie również środkiem do odcięcia się od szumu informacyjnego, telefonów, negatywnych informacji docierających do nas z mass mediów. Dlatego też, czytając dzieciom książki – wykorzystajmy ten trudny czas pandemii zapewniając dzieciom dobrą przyszłość, spokojnie razem spędzając czas, wzmacniając więzi rodzinne.

Biblioteka szkolna w Ładach wspomaga rodziców w  rozwoju zainteresowań czytelniczych ich pociech. Dotychczasowe stacjonarne nauczanie pozwalało na dostęp czytelników do zbiorów bibliotecznych. Dlatego też okazują zainteresowanie biblioteką i książką. Nasza biblioteka oferuje im w tym czasie różnorodne konkursy, zajęcia czytelnicze i zabawy z książką. Zwiększyła się też liczba naszych czytelników o 87 osób z klas I-ych. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami zgromadzonymi w bibliotece, poznali w jaki sposób należy szanować książki, jak wypożyczać je i zwracać. Wykazując się tą wiedzą zostali pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki poprzez pasowanie. Wszyscy nowi czytelnicy wyrażają wielką chęć poznawania i czytania książek. My jako dorośli – czytając dzieciom książki – pozwólmy im rozwijać te zainteresowania, aby mogły w przyszłości stać się pasją.

Iwona Szczęszek nauczyciel bibliotekarz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ładach