OFERTA EDUKACYJNA NASZEJ SZKOŁY
Nawigacja
INNOWACYJNA GRA PO TERENIE GMINY RASZYN
wykorzystująca przestrzeń gminy jako istotny element rozgrywki!
Wydrukujcie instrukcję do gry (poniżej). Rozwiązujcie zagadki, odgadnijcie hasło i koniecznie pochwalcie się!
Zapraszamy do zabawy!
Hasło możecie przesłać na adres: sekretariat@zsplady.raszyn.pl
Dzień Dobrego Słowa
- 17.11.2021 19:19
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele
Listopadowy Dzień Dobrego Słowa świętowaliśmy nawiązując do 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Z tej okazji na naszym szkolnym korytarzu pojawiły się symbole i postacie narodowe upamiętniające ten jeden z najważniejszych okresów Naszego Kraju, powstała również tablica pt. „Zostaw dla Polski Dobre Słowo”. Uczniowie mogli napisać życzenia dla Naszej Ojczyzny.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dnia 10 listopada , uczniowie podarowali Dobre Słowo Ojczyźnie biorąc udział w uroczystej akademii. Świętowanie rozpoczęło się odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie w ciekawej inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, nadzieje Polaków na odzyskanie wolności i wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj.
Polacy, poświęcili życie za ojczyznę, za naszą Polskę. Byli prawdziwymi patriotami, których postawa w dzisiejszych czasach jest wzorem do naśladowania. Z okazji takich świąt jak dziś jesteśmy myślami razem z nimi i pamiętamy co dla nas uczynili. To dzięki tym ludziom możemy żyć w wolnym kraju, mieć własny język, kulturę, symbole narodowe czy też wiarę.
Piękne słowa o patriotyzmie, dobroci i miłości wypowiedział Jan Paweł II:
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.” – (Pamięć i tożsamość, Kraków 2005 r.)
Pamiętajmy, że Ojczyzna to my wszyscy - dbajmy o wartości, idee związane z patriotyzmem, propagujmy „dobre słowo” jako ideę używania zwrotów grzecznościowych z poszanowaniem języka ojczystego, okazujmy każdego dnia szacunek, życzliwość, wdzięczność i tolerancję drugiemu człowiekowi. Nie od dziś wiadomo, że tylko dobre słowa, dobre myślenie mają „magiczną moc”, łagodzą obyczaje i spory.
„Proszę pamiętać, że nie ma większej siły niż miłość do drugiego człowieka, a najsilniejsze słowo to proszę, jestem wdzięczna, jestem wdzięczny, dziękuję” – (I.Majewska-Opiełka)
Koordynator projektu
Małgorzata Lichomska
p.s. Życzę Dobrego Dnia z Dobrymi Słowami .
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły