OFERTA EDUKACYJNA NASZEJ SZKOŁY
Nawigacja
DOKUMENTY DOT. POMOCY PSYCH.-PED.
SPECJALIŚCI
Jak pomóc młodszemu dziecku w czasie zdalnego nauczania?
- 23.12.2021 14:32
- Gdy dzieci chodziły do szkoły, ich dzień charakteryzował się pewną strukturą i przewidywalnością: był czas na pobudkę i przygotowanie do wyjścia, czas nauki w szkole, czas na posiłki, na zabawę, odrabianie lekcji itp. Takie ramy pomagają dzieciom odnaleźć się w różnych wymaganiach, dają poczucie bezpieczeństwa, bo wiadomo, czego się można spodziewać, co po czym następuje.
W sytuacji, gdy dziecko uczy się zdalnie i więlkszość czasu spędza w domu waqżne jest:
- Ustalenie planu dnia. Ustalenie czasu nauki, wypoczynku i innych czynności. Należy pamiętać o przerwach w nauce. W planie dnia warto umieścić takie aktywności jak inne aktywności – zabawę, czas z rodziną, odpoczynek, obowiązki domowe. Jeżeli rodzice pracują, to plan nadal obowiązuje – dziecko robi to, co umie, później rodzice sprawdzają i ewentualnie dziecko uzupełnia to, z czym samo sobie nie poradziło. Jest to bardzo ważne, ponieważ uczy samodzielności i odpowiedzialności, a przez to buduje poczucie sprawstwa i samoocenę.
Stały rytm pomaga zmobilizować się do pracy, a poza tym zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa (przewidywalność, rutyna).
- Zadbanie o potrzeby dziecka. Ważne, aby był to też czas na rozwijanie/odkrywanie zainteresowań dziecka, wzmacnianie relacji z bliskimi, zadbanie o kontakt z rówieśnikami (telefon, Internet). Bardzo ważne jest zaspokajanie potrzeby ruchu, co w obecnych okolicznościach może być utrudnione. Pamiętajmy, że niezaspokojenie tej potrzeby skutkuje zazwyczaj trudnościami w koncentracji uwagi u dziecka.
I wreszcie potrzeba bezpieczeństwa, bardzo zachwiana w ostatnim czasie - starajmy się zachować spokój w rozmowach z dzieckiem, kontrolować wiadomości o wirusie, które do niego docierają, rozmawiać o obawach dziecka, pytać, jak się czuje w obecnej sytuacji, mówić, jak może sobie poradzić z trudnymi emocjami, np. zniechęceniem, lękiem...
- Dzielenie zadań na etapy, upewnianie się, czy dziecko właściwie zrozumiało, co trzeba wykonać. W szkole też dzieci pracują etapami, łatwiej jest im ogarnąć mniejszą część. Warto zacząć od najprostszych rzeczy - sukces może zachęcić do wykonywania trudniejszych zadań.
- Wspieranie koncentracji, zadbanie o to, żeby nic dziecka nie rozpraszało. Należy zabrać niepotrzebne rzeczy z biurka, wyłączyć telewizor, zabrać telefon czy tablet. Rozpraszaczem mogą być też myśli, np. o tym, co będę robić później - warto wtedy odnieść się do planu dnia
- Ograniczanie bodźców, ważne jest, aby ustalić godziny w ciągu dnia, kiedy można obejrzeć telewizję, zagrać w grę – i mieć nad tym kontrolę. Mózg przyzwyczaja się do bodźców, które otrzymuje – jest kolorowo, coś się rusza, zmienia, cały czas cos się dzieje, a potem w książce czy zeszycie już tak nie jest i trudno się skupić.
- Systematyczność. Niedopuszczanie do zaległości, nawarstwiania nieprzerobionych tematów i zadań, lektur itp. Świadomość tego, jak dużo mamy do zrobienia może skutecznie zniechęcić do podjęcia aktywności.
- Postawa rodzica.Trzeba pamiętać o tym, jak duży wpływ na dziecko ma nasze zachowanie i nasze emocje. Nasz spokój i opanowanie udzieli się dziecku. Konsekwentne odnoszenie się do ustalonego wcześniej planu pomoże dziecku się w tym odnaleźć.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły